Doğaya Katkı

Doğaya Katkı

Kağıt ve kağıt ambalaj satın almak ormanları tahrip eder Bu kesinlikle doğru değildir. Ağaca bağlı endüstrilerin, sağlıklı gelişen ormanlara gereksinimi vardır. Bu kendi çıkarlarınadır. Sürdürülebilir ve kağıt yapımı için özel olarak oluşturulmuş ormanlarda kesilen her ağacın yerine üç ya da dört yeni ağaç dikilir. Bugün gelişmiş ülkelerde, 1901 yılına oranla %25 daha fazla ağaç bulunduğu tahmin edilmektedir ve sadece Avrupa’daki orman alanı her yıl 1,5 milyon futbol sahasından fazla bir miktarda artmaktadır. Duyduklarımıza ters gelebilir fakat gerçek bu - kağıt ağaç yapar. Kağıda olan talep ormanların genişlemesini sağlar. Yenilenebilir bir kaynağın güzelliği de budur. Yaşlı ağaçlar en iyi karbon tutuculardır Tekrar düşünün. Bir dahaki sefere arkadaşlarınızla beraberken bunu onlara anlatın. Sürdürülebilir ve kağıt yapımı için özel olarak oluşturulmuş ormanlarda kesilen her ağaç için üç yada dört ağaç yeniden dikilir ve genç ağaçlar büyürken atmosferden CO2 emerler. Sağduyunuz, ağaç ne kadar büyük ve yaşlı olursa o kadar çok karbon emeceğini söyleyebilir. Fakat yanılıyorsunuz. Aslında genç ormanlar yaşlı ormanlardan çok daha fazla karbon emerler. Olgun ağaçlar yaşlandıkça daha yavaş karbon emerler. Ayrıca, ağaçlar yaşlandıkça doğal olarak çürümeye başlarlar, bu sırada karbon ve diğer sera gazları atmosfere geri salınır. Bu nedenle, karbon depolama özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için ağaçların düzenli olarak kesildiği ve yeniden yetiştirildiği genç ve sağlıklı ormanlara ihtiyacımız vardır. Yararlar bununla da kalmaz, çünkü bir ağaç ürünü olan kağıt, yaşam süresi boyunca karbon depolamaya devam eder.

Plastik torbaların geri dönüştürülen miktarı ancak %1 dir. Bir torbanın geri kazanımı, yenisini üretmekten kat kat pahalıdır."Christian Science Monitor News Paper"

1975 teki bir araştırmaya göre, okyanuslarda dolaşan gemiler yılda yaklaşık 3.700.000 kg. plastik torbayı denizlere boşaltırlar... Dünya yüzeyi bir plastik çöplüğüne dönmemişse, bunun nedeni denizlerin dibinin çöplük olarak kullanılmasıdır."U.S. National Academy of Sciences."

Kağıt ambalaj kullanmak; kaliteli ve etkin reklam aracıdır ayrıca doğaya zarar vermez.


Yukarı